torek, 18. oktober 2011

Digitalno podpišite svojo elektronsko pošto v Microsoft Outlook 2007

Ker smo ravnokar začeli s tematiko digitalnega podpisa, vam bom še predstavila digitalno podpiševanje v Microsoft Outlook 2007. Z podpisanim e-mailom lahko prejemniku našega sporočila zagotovimo da je pošta res prišla iz naše strani. Pred začetkom, preverite da imate na voljo digitalni certifikat! Certifikat pa mora biti v obliki varnostne kopije (datoteke), saj ga bomo uvažali v program Microsoft Outlook!


1. V prvem koraku seveda odprite Microsoft Outlook 2007, nato izberite zgoraj na vrhu »Orodja« in nato »Središče zaupanja…«. Odprlo se vam bo novo okno.


2. Tako, odprli smo okno »Središče zaupanja«. Sedaj izberimoj na levem meniju kategorijao »E-poštna varnost«. Nato kliknemo pod »Elektronski ID-ji (potrdila)« gumb »Uvoz/Izvoz«., kakor nam prikazuje spodnja slika.  
 
 

3. Ob kliku na prej omenjeni gumb, vam se pojavi okno, kjer bomo morali izbrati datoteko, katera vsebuje naš digitalni certifikat. Kliknimo na gumb »prebrskaj« ter najdimo datoteko.

 
4. Ko ste izbrali datoteko, izpolnite še geslo certifikata (če ga imate) ter poimenujte vaš uvožen certifikat. Ko ste to naredili, potrdite z gumbom »V redu«.
Če vam program javi še kakšno dodatno okno z vprašanjem o »uvažanjem novega zasebnega ključa na daljavo«, kliknite »v redu«.


5. Če ste vse naredili pravilno, se vam pri ustvarjanju novega sporočila prikažeta dva dodatna gumba pod opcijo »Možnosti.« Če izberete ikonico, kjer je narisana kuverta z certifikatom (glej sliko) – podpišete trenutno elektronsko pošto in tako bo prejemnik lahko res zaupal vsebini.

Digitalno podpišite svoje dokumente v Microsoft Word 2007

Digitalno podpišite svoje dokumente v Microsoft Word 2007V prejšnjih vnosih sem opisala kaj digitalni podpis je ter kako se ga pridobi. Sedaj pa bom opisala, kako se digitalni podpis za fizične osebe izdajatelja SIGEN-CA lahko uporabi tudi v vsakodnevni uporabi – digitalni podpis dokumentov Word (.doc).


1. Odprimo nov ali že obstoječ Wordov dokument. Dokument po koncu urejanja shranimo, nato kliknemo logotip Office v zgornjem levem kotu. Najdemo možnost »Pripravi >« ki nam nato ponudi dodatne možnosti in tam izberemo »Dodaj elektronski podpis«.

2. Takoj za tem nas sistem pravno poduči za kašne zadeve se lahko digitalni podpis uporablja. Tukaj kliknemo le »Vredu«.

3. Sedaj smo že pri glavnem oknu za podpiševanje dokumenta.
Okno nam ponudi opis podpisa, kjer lahko poljubno opišemo namen. Jaz sem napisala »Podpis v šolske namene«. Nato kliknem gumb »Spremeni«, kjer bomo nastavili naš certifikat.

4. Okno z izbiro certifikatov nam ponudi vse nameščene certifikate. Izberemo tistega z našim imenom in nato nas čarovnik vrne nazaj na okno ki ga vidimo v 3. koraku. Tam kliknemo gumb podpiši in zaključimo s čarovnikom.
 
5. Še potrditev vseh korakov in končanje čarovnika se pojavi v takšni obliki. Kliknete »v redu«.

6. Če vam je uspelo digitalno podpisati Wordov dokument, bi moral vaš dokument imeti spodaj ikono v obliki Certifikata ter ob strani se bi moralo odpreti dodatno okno, ki vam nakazauje veljavne digitalne podpise.  

Tako, sedaj ste uspešno podpisali vaš Wordov dokument!

Kako poteka zahtevek ter prevzem digitalnega potrdila pri sigen-ca?

Izpolnjen zahtevek, ki ga najdete na spletni strani http://www.sigen-ca.si/obrazci-fo.php, je potrebno skupaj z osebnim dokumentom osebno odnesti na upravno enoto. V roku enega dne dobite po e-mailu referenčno številko ter v naslednjih dneh, po pošti, še avtorizacijsko kodo. Oboje boste potrebovali pri prevzemu digitalnega potrdila.
 
Prevzem digitalnega potrdila:

1. Pojdite na spletno stran http://www.sigen-ca.si/, kot prikazuje slika. Kliknite »Vse o potrdilih za fizične osebe«. 


2. Odprejo se vam nove možnosti, kjer izberete opcijo »prevzem spletnega dig. potrdila«.


 3. Nato v prazna okenca vnesite referenčno številko, ki ste jo dobili po e-mailu ter avtorizacijsko kodo, katero ste dobili po pošti. 


4. Ko vpišete obe stvari kliknite »Pošljite zahtevek«.

  
5. Odpre se vam okno »Izdelovanje novega podpisanega ključa RSA«, kjer izberete raven varnosti. Visoka raven varnosti je namenjena predvsem za bančne namene. Nato kliknite »Naprej>«.






6. Potem ustvarite geslo in kliknite »Dokončaj«. Ter tako je prevzet digitalni certifikat.

Kaj je digitalni certifikat?

Digitalni certifikat je neke vrste digitalni identifikacijski dokument, ki ga lahko primerjamo kar z osebnimi dokumenti (osebna izkaznica, vozniški dokument, potni list, …) v »resničnem svetu«. Ta certifikat je digitalno podpisan in lahko vsebuje tudi časovni interval veljavnosti certifikata. Vse skupaj je podpisano in overjeno iz strani CA (certifikatne agencije), ki jamči za pristnost vsebine iz potrdila. CA predstavlja nekoga, ki mu zaupajo imetniki potrdil ter tudi ponudniki elektronskih storitev (banke, trgovine, …).

Lastnik digitalni certifikat ima par »ključev« oz gesel:
-          Zasebnega : tega pozna samo on, potreben za podpisovanje  dokumentov, lahko se preveri z javnim ključem, lahko se tudi odšifrira podatke z njim.
-          Javnega : ta je del potrdila, lahko je uporabljen tudi za šifriranje podatkov.

Preko vseh teh varnostnih ključev pa potuje digitalni certifikat tudi preko različnih protokolov skozi različne strežnike za varno komunikacijo preko spleta in elektronskega podpisovanja.

V Sloveniji je ponudnikov za izdajo digitalnih certifikatov več. Najbolj poznani so SIGEN-CA, AC NLB, POŠTA®CA, SIGOV-CA, …

Čemu služi ?

S pomočjo digitalnih certifikatov se predstavljamo različnim spletnim prodajalnam, spletnim javnim upravam, spletnim bankam in ostalim »objektom«, ki delujejo na spletu in zahtevajo določen nivo varnosti ter identifikacijo osebe, ki obiskuje to spletno stran oz. podpisuje digitalni dokument.
Poenostavljeno povedano – služi kot osebna identifikacija na spletu, za katero tudi jamči preverjen vir (v primeru sigen-ca stoji v ozadju overitelj upravna enota oz. država).

 Kakšen pomen ima v pravnem pomenu znotraj EU?

Digitalni certifikati v EU imajo določen pomen, ki je zapisan tudi v samem zakonu, ki določa da so vsa kvalificirana potrdila overitelja, ki ima sedež v Evropski uniji, enako vredna vsem domačim ter tujim kvalificiranim potrdilom (pod pogoji, da jamči tuja država dve ali več stranski sporazum med Republiko Slovenijo in to državo).

Viri:
-   Internet 1: http://www.sigen-ca.si/predstavitev-SIGEN-CA.php, dostopno: 13. 10. 2011
-   Internet 2: http://e-uprava.gov.si/storitve/infoCertifikat.esju, dostopno: 13. 10. 2011
-   Internet 3: http://moja.posta.si/mainpage.asp?vsebina=5&kam=8a#8a, dostopno: 13. 10. 2011